Nielegalne oprogramowanie w firmie niestety nie należy do rzadkości. Najprawdopodobniej jest to wynik chęci oszczędzania i ograniczenia kosztów przez właścicieli. Jednak posiadanie i korzystanie z nielegalnego oprogramowania w firmie niesie ze sobą o wiele więcej wad niż korzyści. Dlaczego nie warto korzystać z nielegalnego oprogramowania? Jakie kary grożą za wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania w firmie?
Czym jest nielegalne oprogramowanie w firmie?
Większość przedsiębiorstw wykorzystuje w swojej firmie przynajmniej kilka programów, które wymagają od przedsiębiorcy wykupienia licencji lub miesięcznych opłat za korzystanie. Dlatego niektórzy właściciele firm szukają oszczędności i wykorzystują nielegalne oprogramowanie w firmie. Czym jest nielegalne oprogramowanie? To oprogramowanie, które kupujemy z innych źródeł niż od producenta lub autoryzowanych dystrybutorów, jego cena jest niska i nie posiada odpowiedniej licencji. Pewność co do legalności oprogramowania możemy mieć tylko wtedy jeżeli zakupu dokonujemy u producenta lub jego dużego i zweryfikowana dystrybutora, o którym sam producent najczęściej informuje. Wszelkie dostępne oferty na Allegro, Olx i innych serwisach sprzedażowych dotyczą prawdopodobnie oprogramowania nielegalnego. W jakiej formie możemy zakupić legalne oprogramowanie?
- BOX – otrzymujemy nośnik z oprogramowaniem oraz pudełko;
- OEM – oprogramowanie otrzymujemy wraz z zakupionym komputerem stacjonarnym lub laptopem;
- ESD – to oprogramowanie w postaci elektronicznej, klucz aktywacyjnych otrzymujemy po zakupie za pośrednictwem poczty e-mail, a program pobieramy ze strony producenta.
Jednymi z najczęściej nielegalnie wykorzystywanych programów są produkty firmy Microsoft: systemy operacyjne z rodziny Windows oraz pakiet biurowy Office. Microsoft wyjątkowo często pada ofiarą różnego rodzaju piratów, a osoby poszukujące taniego oprogramowania dają się nabrać i powodują zagrożenie dla swojego sprzętu i danych, a także narażają się na możliwość otrzymania wysokiej kary finansowej lub nawet pozbawienia wolności.
Czy warto korzystać z nielegalnego oprogramowania w firmie?
Posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie to łamanie prawa, które wiąże się z poważnymi konsekwencjami. To najważniejszy argument przeciwko posiadaniu programów z niesprawdzonych źródeł. Bardzo ważne jest również to, że nielegalne oprogramowanie, poddane tak zwanemu crackowaniu, czyli zdjęciu zabezpieczeń producenta może zostać wyposażone w „dodatki” których nigdy nie zainstlowalibyśmy świadomie. Mogą to być programy szpiegujące, szyfrujące dane lub inne. Tylko legalne oprogramowanie daje nam pewność że jest wolne od takich złośliwych elementów. Dlatego właśnie legalne oprogramowanie w firmie to:
- Poczucie bezpieczeństwa,
- Ochrona sprzętu,
- Pomoc producenta w razie problemów,
- Często możliwość korzystania ze zniżek w kolejnych latach, również na inne programy,
- Pewność, że oprogramowanie posiada wszystkie funkcje, które działają bez problemów,
- Możliwość aktualizacji.
Kontrola oprogramowania w firmie
Kontrola oprogramowania w firmie może odbyć się po zawiadomieniu jednego z pracowników lub specjalnych jednostek zajmujących się wykrywaniem nielegalnych systemów i programów. Kto może przeprowadzić kontrolę legalności oprogramowania w firmie?
- Policja,
- prokuratura,
- inspektor Urzędu Skarbowego,
- na upoważnienie: biegli sądowi i specjaliści z zakresu informatyki
Przebieg kontroli legalności oprogramowania w firmie
Właściciel firmy ma obowiązek udostępnić upoważnionym organom wszystkie komputery, faktury oraz rachunki za zakup urządzeń i licencji na oprogramowania, a także książeczki licencyjne i nośniki danych.
Kara za nielegalne oprogramowanie w firmie
Jeżeli po kontroli legalności oprogramowania w firmie organy wykażą nieprawidłowości, właścicielowi grozi szereg konsekwencji o charakterze:
- prawnym,
- finansowym,
- organizacyjnym,
- wizerunkowym.
Za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie grozi prawna odpowiedzialność karna na podstawie Kodeksu Karnego oraz Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych (grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat) i cywilna (majątkowa). Producent oprogramowania może domagać się odszkodowania za utracone korzyści spowodowane korzystaniem przez firmę z nielegalnego oprogramowanie. Natomiast Policja ma prawo zająć sprzęt – komputery i dyski – w trakcie postępowania, a firma nie może z nich korzystać.
Jak widać, korzystanie z pirackiego oprogramowania może się wydawać atrakcyjne tylko jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z ogromu problemów i zakresu odpowiedzialności, które grożą firmie jeżeli w wyniku kontroli zostanie w niej ujawnione nielegalne oprogramowanie. Zdecydowanie zalecamy ostrożność przy wyborze oferty i upewnienie się, że program który ma zostać zakupiony będzie używany legalnie, zgodnie z warunkami licencjonowania ustalonymi przez producenta.
Zobacz także: Jaki antywirus dla firm wybrać?