Cyfrowa rewolucja dotknęła już niemal wszystkie firmy. Niezależnie od profilu działalności, każda z nich codziennie przetwarza ogromne ilości danych, dlatego narażone są na ataki cyberprzestępców. W 2021 roku aż 2/3 firm doświadczyło cyberincydentu[1]. Oznacza to, że aż 70% firm zmagało się z sytuacją, w której bezpieczeństwo danych i systemów IT było zagrożone. Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy?
Czym jest cyberbezpieczeństwo firmy?
Cyberbezpieczeństwo to zbiór technik, praktyk oraz technologii, których celem jest ochrona sieci informatycznych, danych, urządzeń oraz programów przed ogólnymi i celowanymi atakami lub próbami przejęcia danych dostępowych. Cyberbezpieczeństwo firmy oznacza działania, które mają chronić dane i systemy wewnętrzne firmy.
Jakie działania mogą wpłynąć na zagrożenie cyberbezpieczeństwa firmy?
Zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem firmy możemy podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zagrożenia zewnętrzne dotyczą ataków hakerskich, podczas których zostają wykradzione i ujawnione wrażliwe dane klientów. Jednak coraz więcej zagrożeń cyberbezpieczeństwa firmy ma charakter wewnętrzny – dane klientów zostają celowo ujawnione przez jednego z pracowników lub jest to powodem jego błędu lub niedopatrzenia.
Typy zagrożeń cyberbezpieczeństwa firmy
Firmy w Polsce stykają się z różnego rodzaju zagrożeniami, które mają odmienny charakter i wykorzystują różne techniki. Wśród najczęstszych typów zagrożeń cyberbezpieczeństwa firmy możemy zaliczyć:
- Ransomware – szyfruje ważne pliki przechowywane na dysku lokalnym i sieciowym oraz żąda okupu za ich rozszyfrowanie. Celem takiego ataku jest wymuszenie okupu za odzyskanie danych. Większość ataków typu ransomware zaczyna się od wiadomości e-mail. Atak powoduje blokadę podstawowych funkcji na urządzeniu i zmusza pracownika firmy do zapłacenia okupu za przywrócenie kontroli nad urządzeniem.
- Phishing – to jedna z najpopularniejszych metod wyłudzenia danych, nie tylko od firm, ale także prywatnych użytkowników. Jest to metoda oszustwa, która polega na nakłonieniu adresata do podjęcia określonego działania, np. kliknięcia w zainfekowany link lub pobrania dokumentu. Atak ma na celu wyłudzenie danych dostępowych (hasła i loginu) użytkownika oraz ich wykorzystanie przez przestępców.
- Pharming – odmiana phishingu, która zamiast poczty elektronicznej, wykorzystuje fałszywe strony internetowe, do złudzenia przypominające oryginalne, celem wyłudzenia danych.
- Atak DoS – jego celem jest uniemożliwienie dostępu bądź spowolnienie działania usług sieciowych, np. firmowej strony internetowej. Polega na wysyłaniu dużej liczby danych, zapytań i informacji z wielu komputerów z całego świata, co powoduje przeciążenie liczbą operacji, a w efekcie niedostępność serwerów.
- Boty i trojany – ich celem jestem przejęcie kontroli nad zainfekowaną jednostką bądź też wyłudzenie danych.
Zobacz także: Jaki antywirus dla firm wybrać?
Jak dbać o cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwie?
Aby zapewnić jak największy cyberbezpieczeństwo w firmie powinniśmy zadbać o:
- Zabezpieczenie sieci firmowej,
- bezpieczeństwo baz danych
- utworzenie sprawnego systemu kopii zapasowych
- odpowiednie zabezpieczenie stacji roboczych i urządzeń mobilnych,
- utworzenie bezpiecznego połączenia zdalnego z firmowym serwerem,
- regularne szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo firmy – Microsoft 365 Business Premium
Platforma Microsoft 365 Business Premium to doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą zadbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy. Usługa Microsoft 365 Business Premium chroni dane, urządzenia i informacje:
- Chroni firmę przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami: próbami wyłudzania informacji oraz oprogramowaniem wymuszającym okup.
- Umożliwia kontrolowanie dostępu do informacji poufnych przy użyciu szyfrowania w celu zapobiegania przypadkowemu udostępnieniu danych komuś, kto nie ma uprawnień do ich oglądania.
- Zabezpieczanie urządzeń łączących się z firmą, zabezpieczanie danych na urządzeniach z systemami iOS, Android, Windows i Mac oraz zapewnianie aktualności urządzeń z systemem Windows.
Dowiedz się więcej na temat naszego kursu „Cyberbezpieczeństwo”
[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004175, dostęp 01.02.2023 r.