Backup jest niezbędny w każdej firmie, której zależy na posiadanych danych. Jest to przechowywana w bezpiecznym miejscu zapasowa kopia danych, która przychodzi na pomoc w razie utraty plików, folderów, e-maili czy innych danych.
Dlaczego warto korzystać z kopii zapasowych?
- Ataki ransomware. Nigdy nie wiesz, czy Twój komputer nie stał się celem hakerów. Jeżeli ktoś uzyska dostęp do danych Twoich lub Twojej firmy i uda mu się je zaszyfrować zostanie do Ciebie skierowane żądanie zapłaty okupu za ich odszyfrowanie w celu odzyskania dostępu. Niektóre backup’y udaremniają podobne ataki i nie pozwalają na zablokowanie plików przez hakerów.
- Błąd Twój lub Twoich pracowników. Codziennie jesteś narażony na utratę danych z bardzo prostego powodu: przypadkowego skasowania ważnego dokumentu z komputera. Jest to często powtarzający się błąd, przez który tracimy ważne pliki. Mając kopię zapasową, z łatwością przywrócisz stracone dane.
- Awaria sprzętu. Awarie zawsze zaskakują i występują w najmniej spodziewanym momencie, najczęściej zanim zdążysz przenieść czy zabezpieczyć dane. Często nawet w przypadku naprawienia sprzętu dane po takiej awarii są nie do odzyskania. Posiadając backup – nigdy nie utracimy ważnych dla nas plików niezależnie od losu sprzętu.
- Włamanie i kradzież sprzętu. Nikt nie jest wystarczająco zabezpieczony przed kradzieżą sprzętu z ważnymi dla nas plikami. Ewentualne ubezpieczenie może pokryć koszty skradzionego sprzętu, ale o danych możemy zapomnieć. Kopia zapasowa zagwarantuje Ci, że nie stracisz efektów swojej pracy – często cenniejszych od sprzętu.
Bez względu na sposób w jaki tracimy dane problem staje się jeszcze poważniejszy, gdy na komputerach firmowych są przechowywane wrażliwe dane o pracownikach, klientach i firmach współpracujących. Utrata takich danych wiązałaby się z nadszarpnięciem renomy i zaufania ze strony klientów oraz konsekwencjami wynikająca z przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Zasady tworzenia kopii określa tzw. reguła 3-2-1, według której, należy mieć co najmniej 3 egzemplarze kopii danych, przechowywać je na 2 różnych urządzeniach oraz trzymać jedną kopię na zewnątrz firmy. Czy wygodne jest ręczne przenoszenie każdego nowo utworzonego pliku na kolejne dwa narzędzia? Na pewno nie.
Z pomocą przychodzą darmowe i komercyjne rozwiązania backupowe.
Jaki backup wybrać?
To zależy – od tego w jakim celu potrzebujesz wykonywać kopię zapasową i jakie są Twoje oczekiwania. Wybór zależy również od tego czy jesteś osobą prywatną czy wdrażasz backup do swojej firmy.
Najpopularniejsze rozwiązania, na które warto wg. nas zwrócić uwagę to usługi chmurowe:
Dropbox i Google Drive
Jeżeli jesteś użytkownikiem prywatnym, to najprawdopodobniej darmowe konto w powyższych usługach powinno Ci wystarczyć do przechowywania kopii zapasowych prywatnych danych. Google Drive udostępnia 15 GB w chmurze, a Dropbox 2 GB. Oba rozwiązania można również wprowadzić w firmie – w tym celu jednak konieczne będzie przejście na płatny plan. W chmurze Google czy Dropbox możesz przechowywać ważne pliki czy foldery, do których będziesz miał dostęp w każdej chwili i z każdego zakątka ziemi. Należy pamiętać jednak, że te dwa narzędzia są tylko chmurami do przechowywania konkretnych plików, a nie kopii całego systemu. Warto zwrócić uwagę też na to, że darmowa wersja Google Drive nie oferuje zgodności z RODO.
Acronis Backup
Usługa firmy Acronis jest intuicyjnym backup’em, który znajdzie zastosowanie w każdej firmie. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do pojemność chmury, ponieważ wielkość przestrzeni dyskowej jest dostosowana do potrzeb firmy. Atutem Acronis’a jest to, że jest to automatyczny i bardzo łatwy w obsłudze system. Dodatkowo zapewnia ochronę przed atakami ransomware, używając do ich wykrywania sztucznej inteligencji. Acronis ma bardzo prostą konsolę centralnego zarządzania i intuicyjny interfejs, co umożliwia samodzielne przywracanie danych bez ingerencji informatyków.
Azure
Azure jest rozwiązaniem firmy Microsoft, będącej jednym z głównych dostawców rozwiązań chmurowych na świecie. Chmura Azure ma nieograniczona pojemność, a użytkownik płaci proporcjonalnie do wykorzystanego miejsca. Jest ona dostępna w dwóch modelach: PaaS oraz w IaaS, czyli jako platforma i jako infrastruktura. Chmura jest idealnym zastępcą fizycznych serwerów, które codziennie są narażone na awarię i wymagają dużych bieżących nakładów finansowych. W przypadku, Microsoft Azure mamy gwarancję dostępności usługi na poziomie 99,9%.
Podsumowując, backup jest niezbędny w każdej firmie i każdemu użytkownikowi prywatnemu. Do korzystania w celach prywatnych na pewno wystarczy sam Dysk Google bądź Dropbox. Z kolei, jeżeli mówimy o zabezpieczeniu danych ważnych, poufnych czy danych o osobach zewnętrznych, to powinniśmy zdecydować się na rozwiązania komercyjne jak backup Acronis czy na chmurę Azure, ponieważ takie systemy dają najlepszą gwarancję bezpieczeństwa danych.