Twoje hasło to 1234, a może składa się z Twojego imienia i daty urodzenia? Posiadasz jedno uniwersalne hasło do wielu swoich kont? Jeżeli w ten sposób tworzysz swoje zabezpieczenia, musisz wiedzieć, że Twoje konta nie są dobrze chronione. Według badań w 2021 roku wśród najczęściej wykorzystywanych haseł przez Polaków znalazły się:
- 123456
- qwerty
- zaq123wsx
- 123456789
- 12345
40% spośród 150 najpopularniejszych haseł tworzonych przez Polaków zawiera imiona. Z pewnością, wyżej podane przykłady nie zaliczają się do dobrych haseł. Jak je tworzyć, aby mieć pewność, że nasze konta są dobrze chronione?
Generator haseł online – czy stworzy dobre hasło?
Generator haseł online to narzędzie, które pozwoli nam na proste i szybkie stworzenie bezpiecznego hasła spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Dobry generator haseł oferuje możliwość zdefiniowania długości hasła oraz tego z jakich znaków ma być ono złożone. Warto korzystać z zaufanych narzędzi, stworzonych przez znane firmy, do tak ważnego zadania jakim jest stworzenie hasła Takie narzędzia oferują producenci programów antywirusowych, np. ESET, Bitdefender oraz Avast. Jednak nawet hasło utworzone za pomocą generatora warto nieco zmodyfikować i zmienić minimum jeden lub dwa znaki. W taki sposób zminimalizujemy szansę na to, że nasze hasło zostanie ujawnione po wycieku wewnętrznego algorytmu generatora, lub okaże się, że utworzone hasła były w jakiś sposób przechowywane. Modyfikację można przeprowadzić zamieniając niektóre znaki lub dodając nowe. Nie jest zalecane skracanie hasła ponieważ obniża to poziom jego skomplikowania.
Jak stworzyć bezpieczne hasło z pomocą Generator haseł online?
Aby stworzyć silne hasło nie powinniśmy używać naszych imion, dat urodzenia oraz łatwych do odgadnięcia faktów. Jak stworzyć trudne hasło, które zabezpieczy nasze konto?
- Hasło powinno mieć co najmniej 12 znaków,
- Powinno być kombinacją wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych,
- Nie powinno być słowem, które możemy znaleźć w słowniku,
- Nie powinno być tym samym hasłem używanym na innym koncie.
Czym jest znak specjalny w haśle?
Znak specjalny w haśle to symbol, który nie jest ani cyfrą, ani literą. Są to m.in. takie symbole jak ~`!@#$%^&*()_-+={}[];:'”\|/?.><,\|. Znak specjalny jeszcze bardziej wpływa na siłę naszego hasła. Użycie znaków specjalnych w długim haśle sprawi, że nasze hasło będzie mocne, a hakerom znacznie utrudni ich złamanie.
Co wpływa na moc hasła?
Tworzenie haseł zgodnie z podanymi wcześniej regułami sprawi, że utworzymy silne hasło, które ochroni nasze konto przed niespodziewanymi atakami. Moc hasła możemy zawsze sprawdzić na pasku, który pojawia się na niemal wszystkich stronach podczas zakładania konta. Wskazuje on czy nasze hasło jest słabe, silne czy mocne. Dzięki temu wiemy, czy nie musimy zamieścić więcej znaków specjalnych w haśle. Jednak automat na stronie internetowej może nie sprawdzić czy część naszego hasła występuje w słowniku, dlatego warto pilnować tego samodzielnie i stosować w hasłach wyłącznie niesłownikowe frazy.
Warto przestrzegać także reguł, które sprawią, że nasze konta będą bezpieczne:
- Nie udostępniaj nikomu swoich haseł;
- Nie wysyłaj haseł wraz z loginami w wiadomościach e-mail lub poprzez media społecznościowe;
- Używaj innych silnych haseł do każdej witryny internetowej, a szczególnie tych, które zawierają wrażliwe dane, a ich wykradnięcie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – media społecznościowe, poczta e-mail, bankowość internetowa, konto pacjenta, profil zaufany;
Nie zapisuj haseł w kalendarzach i notatnikach, które nosisz przy sobie. W razie kradzieży wszystkie Twoje konta są narażone. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu haseł korzystaj z menadżera haseł, np. KeePass.
Jak prawidłowo zabezpieczyć swoje konto użytkownika przez przejęciem?
Jedną z metod dodatkowego zabezpieczenia naszego konta jest weryfikacja dwuetapowa zwane też wieloskładnikowym uwierzytelnieniem lub MFA. Nawet jeżeli hakerowi uda się odgadnąć nasze bezpieczne hasło, kolejny krok weryfikacji nie dopuści go do konta. Na czym polega weryfikacja dwuetapowa? Po stworzeniu mocnego hasła podajemy swój numer telefonu lub pobieramy specjalną aplikację, np. Google Authenticator. Za każdym razem podczas logowania na nowym urządzeniu strona będzie wymagała podania specjalnego kodu, który przyjdzie w wiadomości sms lub pojawi się w aplikacji. W ten sposób dodatkowo ochronimy swoje konta przed przejęciem i nieautoryzowanym użyciem.
Warto zobaczyć:
Warto wiedzieć:
Cyberbezpieczeństwo firmy – jak o nie zadbać? – (teleaudyt.pl)
Dlaczego warto zatrudnić zewnętrzną firmę do obsługi Informatycznej – (teleaudyt.pl)
TOP 4 antywirusów dla Ciebie i Twojej firmy!
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 12 306 77 66
E-mail: kontakt@teleaudyt.pl
Formularz kontaktowy: Formularz kontaktowy