Prawie każdy z nas na swoim komputerze ma dostęp do plików, które nie znajdują się bezpośrednio na naszym urządzeniu. Możemy wymieniać się informacjami, wspólnie pracować nad dokumentami i przesyłać pliki w kilka sekund, z dowolnego miejsca na świecie. Wszystko to możliwe jest dzięki chmurze internetowej.
Co to jest chmura internetowa?
Chmura internetowa to przenośny dysk, pełni podobne funkcje do pendrive’a, jednak występuje w formie wirtualnej. Umożliwia ona użytkownikom przechowywanie, aktualizowanie, współdzielenie i udostępnianie plików cyfrowych w jednym miejscu. Dostawcy chmur internetowych pozwalają na przechowywanie danych, takich jak pliki tekstowe, multimedia i oprogramowanie. Dane te przechowywane są zdalnie na serwerze operatora. Aby korzystać z chmury internetowej musisz posiadać jedynie dostęp do internetu.
Najpopularniejsze aplikacje do przechowywania danych w chmurze internetowej
Jeżeli chcemy przechowywać dane w chmurze internetowej możemy wybrać darmowe lub płatne rozwiązania. Darmowe aplikacje to dobry wybór na potrzeby prywatne, kiedy nie potrzebujemy dużej ilości miejsca, ponieważ po wgraniu kilku plików możemy osiągnąć limit. Jakie są najpopularniejsze aplikacje do przechowywania danych w chmurze internetowej?
- Google Drive – Wirtualny dysk od Google to najpopularniejsza aplikacja do przechowywania danych. Każdy właściciel konta Google otrzymuje 15 GB pamięci w chmurze internetowej. Jeżeli potrzebujesz dysku o większej pojemności możesz wybrać spośród 3 dostępnych abonamentów.
- OneDrive – to opcja oferowana przez Microsoft kompatybilna z pakietem MS Office. Każda osoba zakładająca konto użytkownika otrzymuje 5GB pamięci za darmo. Jeżeli potrzebujesz więcej miejsca możesz wykupić jeden z dostępnych pakietów.
- iCloud – to chmura internetowa oferowana przez firmę Apple. Jest to płatna usługa, najtańszy pakiet obejmuje 50 GB pamięci za około 4 zł.
- Dropbox – to jeden z najpopularniejszych serwisów oferujących wirtualne dyski. Dostępne są 2 pakiety indywidualne oraz pakiety dla firm.
- Comarch IBARD – to polska chmura internetowa skierowana do firm.
Zobacz także: Czym jest chmura obliczeniowa?
Zalety chmury internetowej
Chmura internetowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób i firm, które chcą mieć dostęp do swoich plików i informacji z dowolnego miejsca na świecie. Korzystanie z usług chmury internetowej pozwala użytkownikom przechowywać i synchronizować informacje w jednym bezpiecznym miejscu. Korzystanie z chmur internetowych ma wiele zalet, takich jak:
- Dostęp do danych na różnym sprzęcie, w dowolnym miejscu i momencie;
- Redukcja kosztów – rozwiązania dostępne w chmurze minimalizują koszty zakupu infrastruktury IT. Przejście z własnych zasobów do chmury zmniejsza koszty, które ponoszą firmy utrzymując swoje serwery;
- Stabilność i bezpieczeństwo;
- Automatyczny backup danych;
- Swobodne dzielenie się danymi bez względu na miejsce;
- Łatwiejsza i bardziej efektywna współpraca.
Wady chmury internetowej
Chociaż chmura oferuje wiele korzyści, musimy również zdawać sobie sprawę z jej wad. Należą do nich:
- Przerwy w działaniu sieci – dostęp do chmury internetowej wymaga dobrego łącza internetowego, a awarie sieciowe mogą prowadzić do przerw w działaniu systemów;
- Zróżnicowany poziom bezpieczeństwa danych – zależnie od dostawcy,
- Problemy z prywatnością danych – korzystanie z chmury internetowej oznacza, używane serwery nie należą do Ciebie;
- Uzależnienie od dostawcy;
Jak wykorzystać chmurę internetową w firmie?
Chmura internetowa może być wykorzystywana w firmie na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest przechowywanie plików w chmurze przez wszystkich pracowników, dzięki temu każdy z nich będzie miał dostęp do dokumentów bez względu na sprzęt, na którym pracuje.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie chmury internetowej do backupu danych, dzięki umieszczaniu ich na dysku będziemy mieli dostęp do swoich plików nawet w przypadku awarii.
Trzecią opcją wykorzystania chmury internetowej jest użycie przestrzeni dyskowej do uruchamiania programów.
Popularnym rozwiązaniem jest także hosting w chmurze. To rozwiązanie ułatwia między innymi udostępnianie informacji za pośrednictwem poczty e-mail, hostingu aplikacji, internetowych systemów telefonicznych czy przechowywania danych.