Antywirus to program, w który powinien być wyposażony każdy sprzęt, zarówno prywatny jak i firmowy. Wiele osób zastanawia się czy darmowy antywirus spełni swoją rolę i ochroni nasz komputer tak dobrze jak antywirus płatny. Jaka jest różnica między nimi i czy antywirus za darmo wystarczająco ochroni nasz komputer?
Darmowy antywirus i antywirus płatny – jakie są różnice?
Darmowe antywirusy na komputer chronią nasz sprzęt przed popularnymi zagrożeniami – wirusy, szkodliwe pliki i podejrzane strony internetowe. Dzięki temu nasz komputer posiada podstawowe zabezpieczenia. Antywirusy za darmo mogą posiadać ograniczone funkcje, często też dostępne są w wersji demo – na określony okres czasu. Dodatkowo darmowe programy antywirusowe są przeznaczone z reguły do zastosowań domowych, a ich licencja nie zezwala na komercyjne użytkowanie. Jeżeli zależy nam na kompleksowej ochronie sprzętu w firmie powinniśmy pomyśleć o zakupie płatnego antywirusa. Płatny antywirus nie tylko będzie legalny, ale też często będzie posiadał większy wachlarz funkcji oraz może oferować w ramach pakietu integrację różnych rozwiązań: programu antywirusowego, zapory oraz ochronę programu pocztowego.
Najlepszy darmowy antywirus
Jaki jest najlepszy darmowy antywirus? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żaden program, darmowy lub płatny nie zapewnia 100% skuteczności w zabezpieczeniu sprzętu i danych przed atakiem hakerskim. Dlatego niezwykle ważna jest także edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ostatecznie to użytkownik podejmie decyzję czy otworzyć plik, wejść na stronę internetową lub zaakceptować wyjątek w zaporze. By zdecydować jaki antywirus wybrać, musisz określić swoje wymagania i oczekiwania wobec aplikacji. Użytkownicy systemu Windows 10 i Windows 11 mają do dyspozycji wbudowany darmowy antywirus – Windows Defender. Ten program zapewnia podstawową ochronę, należy jednak pamiętać, że nie ochroni nas przed wirusami kryjącym się w fałszywych wiadomościach i linkach.
Programy antywirusowe, a ochrona komputera
Program antywirusowy nie ochroni naszego komputera jeżeli zdarza nam się postępować nierozważnie i nie zwracać uwagi na to w jakie linki klikamy oraz jakie pliki pobieramy. Żaden program antywirusowy nie ochroni naszego komputera jeżeli:
- ściągamy pirackie wersje programów komputerowych,
- klikamy w niesprawdzone linki,
- przeglądamy strony internetowe zawierające nieodpowiednie treści.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, oprócz samego posiadania programu antywirusowego działającego na każdym urządzeniu, równie istotna będzie możliwość centralnego zarządzania wszystkimi zainstalowanymi egzemplarzami programu. Daje to możliwość podglądu na aktualność bazy wirusów, ostatnio wykryte zagrożenia, a także wymuszenie aktualizacji lub zablokowanie określonego zagrożenia na wszystkich komputerach na których działa antywirus.
Co zapewni wystarczającą ochronę?
Jeżeli chcemy mieć pewność, że jesteśmy dobrze chronieni, a naszym danym oraz plikom nie grozi kradzież powinniśmy połączyć wiele różnych rozwiązań oraz własną wiedzę na temat różnych zagrożeń. Do najczęściej wykorzystywanych obok programu antywirusowego rozwiązań należą:
- szyfrowanie dysku twardego
- centralne zarządzanie sprzętem przez organizację
- blokada części funkcjonalności (np. instalacji programów lub korzystania z portów USB)
- szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Zobacz także: Backup danych. Niezbędnik każdej firmy!